Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ60C-E3/52
SMBJ60C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ60C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC SMB
Datasheet Download
SMBJ60C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ60C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ60C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ60C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ60C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.6A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ60C-E3/52
Related LinksSMBJ60, SMBJ60C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ60C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ60C-E3/52
TERM SOLDER SLOT .094" .156"L datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 144TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf