Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ60CA-E3/5B
SMBJ60CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ60CA-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ60CA-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ60CA-E3/5B
QUANTITY
SMBJ60CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ60CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ60CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ60CA-E3/5B
Related LinksSMBJ60C, SMBJ60CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ60CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ60CA-E3/5B
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-3 datasheet.pdf