Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ64A-E3/52
SMBJ64A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ64A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB
Datasheet Download
SMBJ64A-E3/52.pdf
Availability of SMBJ64A-E3/52
QUANTITY
SMBJ64A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ64A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ64A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ64A-E3/52
Related LinksSMBJ64, SMBJ64A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ64A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ64A-E3/52
CONN RECEPT 3POS PIN SILVER datasheet.pdf
CONN SOCKT 30POS STRN RLF W/LOCK datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KXTI9-1001 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
6,8UF 63V 5X11 datasheet.pdf