Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ7.5-E3/5B
SMBJ7.5-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ7.5-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB
Datasheet Download
SMBJ7.5-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ7.5-E3/5B
QUANTITY
SMBJ7.5-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ7.5-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ7.5-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ7.5-E3/5B
Related LinksSMBJ7., SMBJ7.5-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ7.5-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ7.5-E3/5B
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 12POS UNSEALD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 17.6KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf