Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ70C-E3/5B
SMBJ70C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ70C-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMB
Datasheet Download
SMBJ70C-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ70C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ70C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ70C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ70C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ70C-E3/5B
Related LinksSMBJ70, SMBJ70C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ70C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ70C-E3/5B
MAT MICASTAT ESD BLUE 24X48 datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
NUT STRIP REAR HORIZONTAL 5" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf