Microsemi Commercial Components SMBJ70CE3/TR13
SMBJ70CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ70CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ70CE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ70CE3/TR13
QUANTITY
SMBJ70CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ70CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ70CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ70CE3/TR13
Related LinksSMBJ70C, SMBJ70CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ70CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ70CE3/TR13
RES SMD 590K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC LI-ION LDO CHRG 1A 10WSON datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 70CRI 40X40MM datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T68 GRAPHITE 120X90X0.02MM W/ADH datasheet.pdf
ANT PNL 2.4G 6DBI 2.4G 36" RPSMA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 30 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf