Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ8.5CA-M3/52
SMBJ8.5CA-M3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ8.5CA-M3/52
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ8.5CA-M3/52.pdf
Availability of SMBJ8.5CA-M3/52
QUANTITY
SMBJ8.5CA-M3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ8.5CA-M3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ8.5CA-M3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ8.5CA-M3/52
Related LinksSMBJ8.5, SMBJ8.5CA-M3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ8.5CA-M3/52 Details Description
Related parts for SMBJ8.5CA-M3/52
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH IR OPTICAL NPN SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC OCXO 38.4MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16POS 6" CBL datasheet.pdf