Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ8.5CA-M3/52
SMBJ8.5CA-M3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ8.5CA-M3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBJ8.5CA-M3/52.pdf
Availability of SMBJ8.5CA-M3/52
QUANTITY
SMBJ8.5CA-M3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ8.5CA-M3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ8.5CA-M3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ8.5CA-M3/52
Related LinksSMBJ8.5, SMBJ8.5CA-M3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ8.5CA-M3/52 Details Description
Related parts for SMBJ8.5CA-M3/52
CONN HEADER 15POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
THERM NTC 22K OHMS 0402 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN HOLD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf