ST SMC30J15CA
SMC30J15CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J15CA
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Datasheet Download
SMC30J15CA.pdf
Availability of SMC30J15CA
QUANTITY
SMC30J15CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J15CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J15CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J15CA
Related LinksSMC30, SMC30J15CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J15CA Details Description
Related parts for SMC30J15CA
BOX ABS BLACK 3.08"L X 3.08"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 4"W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 8" YEL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf