ST SMC30J30CA
SMC30J30CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J30CA
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Datasheet Download
SMC30J30CA.pdf
Availability of SMC30J30CA
QUANTITY
SMC30J30CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J30CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J30CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J30CA
Related LinksSMC30, SMC30J30CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J30CA Details Description
Related parts for SMC30J30CA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X5R 2220 datasheet.pdf