Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K33CAHM3/9A
SMC3K33CAHM3/9A picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K33CAHM3/9A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AB
Datasheet Download
SMC3K33CAHM3/9A.pdf
Availability of SMC3K33CAHM3/9A
QUANTITY
SMC3K33CAHM3/9A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K33CAHM3/9A
Internal Part NumberEIS-SMC3K33CAHM3/9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)