Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006039K2000B0L
Y006039K2000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006039K2000B0L
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y006039K2000B0L.pdf
Availability of Y006039K2000B0L
QUANTITY
Y006039K2000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006039K2000B0L
Internal Part NumberEIS-Y006039K2000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006039K2000B0L
Y006039K2000B0L Details Description
Related parts for Y006039K2000B0L
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC DIP 1W 12V TO +/-9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
9000UF 50V 51X105 85C ST datasheet.pdf