Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC5K16A-M3/I
SMC5K16A-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMC5K16A-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC
Datasheet Download
SMC5K16A-M3/I.pdf
Availability of SMC5K16A-M3/I
QUANTITY
SMC5K16A-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC5K16A-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMC5K16A-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)192.3A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC5K16A-M3/I
Related LinksSMC5K1, SMC5K16A-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC5K16A-M3/I Details Description
Related parts for SMC5K16A-M3/I
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf