Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC5K20A-M3/I
SMC5K20A-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMC5K20A-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC
Datasheet Download
SMC5K20A-M3/I.pdf
Availability of SMC5K20A-M3/I
QUANTITY
SMC5K20A-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC5K20A-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMC5K20A-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)154.3A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC5K20A-M3/I
Related LinksSMC5K2, SMC5K20A-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC5K20A-M3/I Details Description
Related parts for SMC5K20A-M3/I
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PH 40A 240VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 3.8A TO-220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4271 RF SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf