Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG10HE3/57T
SMCG10HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG10HE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC
Datasheet Download
SMCG10HE3/57T.pdf
Availability of SMCG10HE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG10HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG10HE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG10HE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)79.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG10HE3/57T
Related LinksSMCG10, SMCG10HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG10HE3/57T Details Description
Related parts for SMCG10HE3/57T
RES 2.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 558 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf