Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG110AHE3/57T
SMCG110AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG110AHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Datasheet Download
SMCG110AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG110AHE3/57T
QUANTITY
SMCG110AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG110AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG110AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG110AHE3/57T
Related LinksSMCG110, SMCG110AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG110AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG110AHE3/57T
TRIMMER 220 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 240MA 3.12 OHM datasheet.pdf
IC MCU PSOC 16K FLASH 2K 48QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X8R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT datasheet.pdf