Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG120A-E3/57T
SMCG120A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG120A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCG120A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG120A-E3/57T
QUANTITY
SMCG120A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG120A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG120A-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG120A-E3/57T
Related LinksSMCG120, SMCG120A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG120A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG120A-E3/57T
XFRMR LAMINATED 264VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V LFPAK datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 205/20 datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 7POS 3.81MM OR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf