Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG120AHE3/57T
SMCG120AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG120AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCG120AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG120AHE3/57T
QUANTITY
SMCG120AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG120AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG120AHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG120AHE3/57T
Related LinksSMCG120, SMCG120AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG120AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG120AHE3/57T
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.13A 1.08 OHM datasheet.pdf
RES 287K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf