Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG120CA-E3/57T
SMCG120CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG120CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCG120CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG120CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG120CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG120CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG120CA-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG120CA-E3/57T
Related LinksSMCG120C, SMCG120CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG120CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG120CA-E3/57T
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE ASSY 26POS RCPT-RCPT 500MM datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X1.5X7.37" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf