Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG12A-E3/57T
SMCG12A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG12A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
SMCG12A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG12A-E3/57T
QUANTITY
SMCG12A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG12A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG12A-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG12A-E3/57T
Related LinksSMCG12A, SMCG12A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG12A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG12A-E3/57T
POUCH REPL SYST4 ANTI-STAT VINYL datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
ENCLOSURE 10 BUTTON datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf