Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG13AHE3/9AT
SMCG13AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG13AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Datasheet Download
SMCG13AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG13AHE3/9AT
QUANTITY
SMCG13AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG13AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG13AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG13AHE3/9AT
Related LinksSMCG13A, SMCG13AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG13AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG13AHE3/9AT
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FPC TOP 49POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
03P MTA156 CONN ASSY 22AWG RED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J M37 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM TACH 05VDC datasheet.pdf