Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG13CAHE3/57T
SMCG13CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG13CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Datasheet Download
SMCG13CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG13CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG13CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG13CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG13CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG13CAHE3/57T
Related LinksSMCG13C, SMCG13CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG13CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG13CAHE3/57T
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
ELECTRODE LOCK NUT C-INSCRIPTION datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE RA THR datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE PIN M12 datasheet.pdf
FIBER PATCH PANEL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf