Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG14A-E3/57T
SMCG14A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG14A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG14A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG14A-E3/57T
QUANTITY
SMCG14A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG14A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG14A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG14A-E3/57T
Related LinksSMCG14A, SMCG14A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG14A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG14A-E3/57T
LED 5MM GAP RED RT ANGLE HOUSING datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 10MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
MOUNTING BRACKT SIDE FOR S82H-50 datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 3.3V 4.5A 15W PCB datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.41"LX2.38"W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 400OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf