Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG16A-M3/9AT
SMCG16A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG16A-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG16A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCG16A-M3/9AT
QUANTITY
SMCG16A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG16A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG16A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG16A-M3/9AT
Related LinksSMCG16A, SMCG16A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG16A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCG16A-M3/9AT
IC QUAD DIFF LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf