Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG20CA-E3/57T
SMCG20CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG20CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG20CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG20CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG20CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG20CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG20CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG20CA-E3/57T
Related LinksSMCG20C, SMCG20CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG20CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG20CA-E3/57T
IC POT DGTL QUAD 1K I2C 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 115V datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET 12A 600V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf