Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG20CAHE3/57T
SMCG20CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG20CAHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG20CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG20CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG20CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG20CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG20CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG20CAHE3/57T
Related LinksSMCG20C, SMCG20CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG20CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG20CAHE3/57T
SENSOR 50PSIA STEEL 100MV OUT datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 400MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 40LFCSP datasheet.pdf
26W 12V HZRD FLUORESCENT 50'CORD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf