Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG22A-E3/9AT
SMCG22A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG22A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Datasheet Download
SMCG22A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG22A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG22A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG22A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG22A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG22A-E3/9AT
Related LinksSMCG22A, SMCG22A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG22A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG22A-E3/9AT
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
THYRISTOR 58V 100A DO-214 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH TRIPLE 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf