Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG26A-E3/57T
SMCG26A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG26A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG26A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG26A-E3/57T
QUANTITY
SMCG26A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG26A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG26A-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG26A-E3/57T
Related LinksSMCG26A, SMCG26A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG26A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG26A-E3/57T
TRANS NPN 40V 0.8A SOT23 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf