Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG28CA-E3/57T
SMCG28CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG28CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG28CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG28CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG28CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG28CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG28CA-E3/57T
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG28CA-E3/57T
Related LinksSMCG28C, SMCG28CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG28CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG28CA-E3/57T
REG -1.5V 6A +5VIN ADJ HRZ SMD datasheet.pdf
CONN RCA JACK METAL R/A RED SMD datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB RED 8" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf