Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG33A-E3/57T
SMCG33A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG33A-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Datasheet Download
SMCG33A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG33A-E3/57T
QUANTITY
SMCG33A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG33A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG33A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG33A-E3/57T
Related LinksSMCG33A, SMCG33A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG33A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG33A-E3/57T
CONN RECPT 5POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
CORD DBL BANANA PLUG COILED 72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
SOCKET 6PAD 3.0X3.0 SAW FILTER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf