Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG33CAHE3/57T
SMCG33CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG33CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Datasheet Download
SMCG33CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG33CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG33CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG33CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG33CAHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG33CAHE3/57T
Related LinksSMCG33C, SMCG33CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG33CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG33CAHE3/57T
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RATCHET SPRING 4100-0018 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf