Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG36CA-E3/57T
SMCG36CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG36CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG36CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG36CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG36CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG36CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG36CA-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG36CA-E3/57T
Related LinksSMCG36C, SMCG36CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG36CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG36CA-E3/57T
RES SMD 120 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 15A SP1 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6.7A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SO datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/N datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf