Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG45CAHE3/57T
SMCG45CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG45CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Datasheet Download
SMCG45CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG45CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG45CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG45CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG45CAHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG45CAHE3/57T
Related LinksSMCG45C, SMCG45CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG45CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG45CAHE3/57T
FUSE CERM 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:6 7.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4306 RF DSA datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 680MA 420 MOHM datasheet.pdf