Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG51A-E3/57T
SMCG51A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG51A-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG51A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG51A-E3/57T
QUANTITY
SMCG51A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG51A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG51A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG51A-E3/57T
Related LinksSMCG51A, SMCG51A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG51A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG51A-E3/57T
MOSFET N-CH 55V 42A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH 5POS DIP J-LEAD SLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 42A 504W datasheet.pdf
28AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
9POS F PC 370PF M3 datasheet.pdf