Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG51CA-E3/9AT
SMCG51CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG51CA-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG51CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG51CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCG51CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG51CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG51CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG51CA-E3/9AT
Related LinksSMCG51C, SMCG51CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG51CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG51CA-E3/9AT
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
VARISTOR 504V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf