Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG54AHE3/9AT
SMCG54AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG54AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG54AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG54AHE3/9AT
QUANTITY
SMCG54AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG54AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG54AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG54AHE3/9AT
Related LinksSMCG54A, SMCG54AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG54AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG54AHE3/9AT
RES SMD 383K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND LC SQ RED SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 450MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf