Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG6.5AHE3/57T
SMCG6.5AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG6.5AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG6.5AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG6.5AHE3/57T
QUANTITY
SMCG6.5AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG6.5AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG6.5AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)133.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG6.5AHE3/57T
Related LinksSMCG6.5, SMCG6.5AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG6.5AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG6.5AHE3/57T
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf