Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG70CHE3/57T
SMCG70CHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG70CHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMC
Datasheet Download
SMCG70CHE3/57T.pdf
Availability of SMCG70CHE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG70CHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG70CHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG70CHE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG70CHE3/57T
Related LinksSMCG70C, SMCG70CHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG70CHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG70CHE3/57T
CONN RECEPT 30POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IND DELAY LINE 60PS 3 OHM SMD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf