Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG78A-E3/57T
SMCG78A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG78A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Datasheet Download
SMCG78A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG78A-E3/57T
QUANTITY
SMCG78A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG78A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG78A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG78A-E3/57T
Related LinksSMCG78A, SMCG78A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG78A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG78A-E3/57T
DIODE ZENER 75V 1W DO41 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 15MA 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 7.62MM PNL MT datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWZR PAIR LNG RCH CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
RFCBL SMA FM BKD MMCX ML STR 18" datasheet.pdf