Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG85AHE3/57T
SMCG85AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG85AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Datasheet Download
SMCG85AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG85AHE3/57T
QUANTITY
SMCG85AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG85AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG85AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG85AHE3/57T
Related LinksSMCG85A, SMCG85AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG85AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG85AHE3/57T
PCB COPPER CLAD 6 X 9" 1 SIDE datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS10A/ AE10M / APR10 datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.6A datasheet.pdf