Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE51CA-TP
SMCJ1.5KE51CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE51CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE51CA-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE51CA-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE51CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE51CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE51CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE51CA-TP
Related LinksSMCJ1.5K, SMCJ1.5KE51CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE51CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE51CA-TP
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TVSOP datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCIBUS 16-SSOP datasheet.pdf
IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 23POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
COAX CBL 50 OHM 3' SMA-SMA PLUG datasheet.pdf