Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE68CA-TP
SMCJ1.5KE68CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE68CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE68CA-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE68CA-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE68CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE68CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE68CA-TP
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE68CA-TP
Related LinksSMCJ1.5K, SMCJ1.5KE68CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE68CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE68CA-TP
RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf
IC 5.0V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 600MM X 1750M datasheet.pdf