Vishay/BCcomponents PR02000208203JR500
PR02000208203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000208203JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000208203JR500.pdf
Availability of PR02000208203JR500
QUANTITY
PR02000208203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000208203JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000208203JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000208203JR500
Related LinksPR0200020, PR02000208203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000208203JR500 Details Description
Related parts for PR02000208203JR500
SWITCH 9 POS DIP PIANO SEALED datasheet.pdf
TERM FORK INSUL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC FILTER ACTIVE 20-SOIC datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.34"L X 2.21"W datasheet.pdf
RED RND FLAT YLW YLW DIFF TAB datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf