ST SMCJ10A-TR
SMCJ10A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10A-TR
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 21.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10A-TR.pdf
Availability of SMCJ10A-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ10A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10A-TR
Internal Part NumberEIS-SMCJ10A-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)461A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10A-TR
Related LinksSMCJ1, SMCJ10A-TR Datasheet, ST Distributor
SMCJ10A-TR Details Description
Related parts for SMCJ10A-TR
SENSOR 15PSIG 1/4NPT 4-20MA 2' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 45DEG 16POS 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X10P datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf