NKK Switches YB25KKW01-12-GB
YB25KKW01-12-GB picture photo
Mfg. Part Number
YB25KKW01-12-GB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB25KKW01-12-GB.pdf
Availability of YB25KKW01-12-GB
QUANTITY
YB25KKW01-12-GB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB25KKW01-12-GB
Internal Part NumberEIS-YB25KKW01-12-GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB25KKW01-12-GB
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB25KKW01-12-GB
Related LinksYB25KKW, YB25KKW01-12-GB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB25KKW01-12-GB Details Description
Related parts for YB25KKW01-12-GB
MOSFET N-CH 100V 6.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU I.MX27 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 12-10AWG 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf