Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10AHE3/57T
SMCJ10AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ10AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ10AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ10AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10AHE3/57T
Related LinksSMCJ10A, SMCJ10AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ10AHE3/57T
RES SMD 45.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf