Diodes Incorporated SMCJ11A-13-F
SMCJ11A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11A-13-F
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ11A-13-F.pdf
Availability of SMCJ11A-13-F
QUANTITY
SMCJ11A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMCJ11A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11A-13-F
Related LinksSMCJ11, SMCJ11A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMCJ11A-13-F Details Description
Related parts for SMCJ11A-13-F
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 6.3MM 3P PCB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.12 OHM datasheet.pdf
SMART PWR, 2 IN 1, COMM AMP datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 0.5A SM6 datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
LJT 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
8-Channel DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bits IC datasheet.pdf