Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ11A-E3/9AT
SMCJ11A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ11A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ11A-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ11A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ11A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11A-E3/9AT
Related LinksSMCJ11A, SMCJ11A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ11A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ11A-E3/9AT
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 15A TO-252 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf