Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ11CA-E3/57T
SMCJ11CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ11CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ11CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ11CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ11CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11CA-E3/57T
Related LinksSMCJ11C, SMCJ11CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ11CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ11CA-E3/57T
BATTERY PACK NICAD 12.0V 600MAH datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
FUSE 400A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
SSR PM IP20 660VAC/125A18-36V datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf