Micro Commercial Components (MCC) SMCJ11CA-TP
SMCJ11CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ11CA-TP.pdf
Availability of SMCJ11CA-TP
QUANTITY
SMCJ11CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ11CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11CA-TP
Related LinksSMCJ1, SMCJ11CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ11CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ11CA-TP
CONN TERM BLOCK PCB 30POS OR datasheet.pdf
VARISTOR 27V 500A DISC 12MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X1500MM datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 G/Y/R DIFF datasheet.pdf